Cesta na Krym: svéráz nové ukrajinsko-ruské hranice

Na Krym se z Ukrajiny údajně nedá projet, povídají si babky na ulici. Z důvěryhodných zdrojů ale plyne, že je to možné. Přechod nové rusko-ukrajinské hranice před Krymem probíhá v klidu.

Pokud máte neutuchající touhy tento poloostrov navštívit, tak oproti dřívějšímu stavu se změnilo zásadně jen to, že budete potřebovat ruské vízum.


K žádné blokádě hranic momentálně nedochází a dá se běžně projet z Ukrajiny na Krym třeba vlakem, což je nejlacinější. Cesta přes Moskvu letadlem, nebo ještě hůř po zemi přes Kerč vyjde x-krát dráž a hlavně poslední varianta je časové harakiri, jelikož jsou známy případy, kdy cesta z Moskvy do Kerče kvůli zácpám trvala přes 70 hodin. Zase to ale musí být o to zajímavější zážitek.

Pár háčků to cestování přes Ukrajinské území ale má. Ukrajina považuje stále Krym za svoje území, a pokud při vstupu na něj neprojdete ukrajinskou pasovou kontrolou, tak jste považováni za zločince. Když na Krym přiletíte z Ruska a zase přes Rusko odjedete tak se o tom Ukrajinci samozřejmě nic nedozví, nicméně jsou případy, kdy si můžete zavařit. Ty nastanou právě když budete cestovat přes Ukrajinu.


Jak to nedělat – názorný příklad

 1. Přiletíte z Moskvy do Simferopolu a zpět do Čech jedete vlakem přes Ukrajinu. To je asi ta nejhorší možnost, protože vás hned na hranici s Ukrajinou čeká pokuta a nejspíš deportace. (Možná i pár dnů v chládku)

 

Proč? Pro UA je Krym jejich země, Vy jste přiletěli/přijeli a připluli z Moskvy a na nyní už ruském Krymu jste neprošli (logicky) ukrajinskou hraniční kontrolou. Hned na nové hranici mezi Krymem a Ukrajinou se zjistí, že nemáte Ukrajinské vstupní razítko v pase. Budou vám za to chtít přišít nelegální překročení hranic, což je trestný čin.

 

 1. Druhý případ je stejný akorát v opačném směru. Na Krym přijedete z Ukrajiny, projdete novou hranici kde je běžná rusko-ukrajinská hraniční kontrola. Nicméně Ukrajinci vám nejspíš vjezd na Krym nezapočítají jako výjezd z Ukrajiny. Vám to bude jedno, protože se domů vrátíte letadlem přes Rusko. Všechno je jakoby v pořádku.

 


V ukrajinském počítačovém systému zůstane ale na věky záznam o tom, že jste neopustili zemi během oněch 90 dní bezvízového pobytu. V Čechách vás za to jistě nikdo popotahovat nebude. Může se ale stát, že si za pár let budete chtít udělat výlet třeba na Podkarpatskou Rus a na hranicích v Užhorodě spadne klec. Minimálně dostanete pokutu a vyhodí vás zpět na Slovensko.

 

Co naopak můžete?

 1. Vjet na Krym z Ukrajiny a stejnou cestou se vrátit.
 2. Přicestovat na Krym letecky či z pevninské části Ruska a takto se i vrátit.
 3. Teoreticky lze na Krym přicestovat i z jiné země a do jiné země odjet, mezinárodní spoje ale moc nefungují. V létě možná pár výletních lodí s Němci, což není věc o níž byste měli stát…

BTW Podobná situace se vytvořila například i po rozdělení Kypru mezi Turecko a Řecko, takže nic nového pod sluncem. Navíc Krym za návštěvu stojí tak jako tak.

Ondřej Vokatý

Tenhle web mám na svědomí já, píšu na základě zkušeností ze svých cest od Petrohradu po Kamčatku. Dřív jsem jezdil převážně sám, ted jezdím převážně se zájezdy jako průvodce. Vystudoval jsem ruský jazyk se zaměřením na cestovní ruch, kromě práce průvodce také překládám a tvořím itineráře pro zájezdy či vaše pracovní a soukromé cesty po Rusku.

5 komentářů: „Cesta na Krym: svéráz nové ukrajinsko-ruské hranice

 • 18.3.2015 (6:30)
  Permalink

  Dobrá zpráva!
  Už dávno před majdanem ksme chtěli s přítelkyní projet Krym na kolách…
  Takže to fakt jde??? A nevíte, zda se tam lze dostat vlakem a s kolama?
  v.z.

  Reagovat
  • 18.3.2015 (17:05)
   Permalink

   Jde to tak, jak to je popsáno výše. Vlakem se tam ale momentálně dostat nedá, protože Ukrajinci se sekli a od prosince žádné veřejné spoje na Krym nepouštějí, čímž se taková cesta komplikuje. Tipnul bych si, že na kole hranice průjezdná taky nebude. Ideálně stopnout auto, aby vás přes čáru převezlo. \Samozřejmě to bude chtít i ruská víza a na Krymu se zaregistrovat k pobytu, ať máte všechny doklady v pořádku. Bezproblémová varianta je letecky přes Moskvu, stojí to ale hodně peněz.

   Reagovat
 • 17.8.2015 (15:48)
  Permalink

  Zdravím. Na mzv.cz jsem se docetl, ze hranice Ukrajina-Krym je neprujezdna. Snad pouze na zaklade specialniho povoleni.
  Vyse tvrdite trochu neco jineho, tj. autem prujezdna.
  Muzete, prosim, tuto info potvrdit? Rad bych jel na konci srpna vlastnim autem.
  Diky

  Reagovat
  • 27.8.2015 (10:03)
   Permalink

   Nejlepší to bude vyzkoušet osobně, situace se může dost měnit, aktuální stav neznám.

   Reagovat
  • 14.4.2016 (12:02)
   Permalink

   Zdravím.
   Na Krym se bez speciálního povolení nedostanete.Ukrsjina zakazuje vjezd všem, kdo tam nemá nemovitost,nebo phřbené přímé příbuzmé. Na všechno musíte mít doklad v ukrajinštině, přeložený pas do ukrajinštíny, vyplněnou žádost,2 fotografie, potvrzení finanční hotovosti (800 hr.den). Vyřizuje se to na migračním v Ukrajině, Ruské víza. Mám na Krymu byt, tak tyto potíže znám.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *