Expedice Winter Baikal 2015

 

V únoru 2015 se na Bajkal vypraví dva čeští dobrodruzi, Daniel Kolek a Jan Haráč. Jejich cílem není nic menšího než přejít zamrzlý Bajkal od jihu až na sever. Půjde o téměř 700-kilometrový pochod v extrémních podmínkách. Počítat budou muset s mrazem, nevyzpytatelným počasím a trhlinami v ledu. Přitom se mohou spoléhat jen na sebe, protože akce proběhne bez asistence jakéhokoliv podpůrného týmu. Takovéto expedice si právem zasluhují pozornost z řad veřejnosti, proto jsem kluky požádal o krátký rozhovor.

 


1. Bude to vaše první cesta do Ruska nebo už máte nějaké zkušenosti s cestováním na Východ?

Pro oba to bude už třetí návštěva Ruska. Poprvé jsem se tam podíval po maturitě (2009) na Elbrus a potom v roce 2012 za vrcholem Bělucha v pohoří Altaj. To už bylo s Danem v rámci cesty do Mongolska. Rusko se mu asi zalíbilo natolik, že tam musel v roce 2013 jet znovu, do stejných míst jako já v roce 2009.

2. Neodrazoval vás někdo od cestování do Ruska kvůli politické situaci nebo obavám o bezpečnost?

To vůbec ne. V Rusku jsme ani jeden neměli nikdy konflikt a nevidím důvod, proč by tomu mělo být tentokrát jinak.

3. Jak se dá v Čechách natrénovat na několik stovek kilometrů dlouhý pochod po ledu?

Jak se říká při podobných akcích, nejde ani tak o to, co jsi dělal poslední dobou, jako o to, co jsi dělal celý život. Oba jsme od mala aktivně sportovali. V podstatě trénujeme neustále, akorát se to změnilo v tom smyslu, že máme v hlavách Bajkal.

Jmenovitě jde o běhání a tréninky v horách – Beskydech. Ty hory stíháme zhruba jednou za týden. Teď přes svátky se nějak nestíhalo. K tomu můžeme přičíst nějaké kliky apod., protože tělo dostane pohulit komplexně.

4. Jak jste čerpali informace ohledně plánování cesty, vyřízení víz, dopravy atd.? Kontaktovali jste někoho, kdo už podobnou akci absolvoval?


Jak už jsem říkal, není to první návštěva Ruska. Těch cest obecně za sebou už máme více, některé z nich bych nazval spíše expedicemi. Tyto zkušenosti ti dají určitý základ, šablonu, která se při dalších cestách už trochu opakuje.

Pokud jde o Bajkal konkrétně, tak jsem se spojil s Pavlem Blažkem a Daliborem Benešem. A dalo by se říct, že si nás našel Martin Nešpor :-D. Od těch všech máme informace a chtěl bych jim tímto poděkovat.

5. Vyrážíte v únoru, kdy je ještě na Bajkale poměrně chladno (nejvíce lidí jezdí v březnu, kdy je mráz snesitelnější). Nebojíte se, že vám bude zima?


Zimy se pochopitelně bojíme, ale zároveň nás přitahuje. Já osobně se věnuji horám a Bajkal je pro mě spíše takový úlet, za kterým jdu nejen kvůli absolutně úžasné krajině a scenériím, ale také kvůli novým zkušenostem, které doufám později využiji na jiných, spíše horolezeckých expedicích. Na mysli mám především zkušenosti z oblasti chladu a izolace.
Mrazivějšího termínu jsme si vědomi, ale oproti jiným expedicím vybočujeme zhruba jen o týden. Máme jisté důvody, kvůli kterým musíme jet právě v tomto dřívějším termínu. Nezbývá nám tedy než věřit v dobré podmínky a naše schopnosti.

6. Jak se na takové dobrodružství tváří vaše rodiny?

Představ si na jazyku chuť citrónu a mrkni se do zrcadla :-D.

7. Kolik kilogramů budou vážit vaše zavazadla a vezete něco originálního jako talisman?

Naložené sáně odhadujeme na 65 – 70 kilogramů.

8. Jak budete řešit stravování a ohřev jídla v extrémních podmínkách?

No mikrovlnka asi nepofrčí, takže na vařiči. Vaření přes den se chceme úplně vyhnout kvůli času a špatným podmínkám na kempování na otevřené planině.

 

Díky za rozhovor a ať se celá expedice zdárně povede!!

 


Sledovat expedici můžete on-line na facebooku

 

 

 

 

 

 

Ondřej Vokatý

Tenhle web mám na svědomí já, píšu na základě zkušeností ze svých cest od Petrohradu po Kamčatku. Dřív jsem jezdil převážně sám, ted jezdím převážně se zájezdy jako průvodce. Vystudoval jsem ruský jazyk se zaměřením na cestovní ruch, kromě práce průvodce také překládám a tvořím itineráře pro zájezdy či vaše pracovní a soukromé cesty po Rusku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *