Jak na levné letenky Praha – Moskva, Aktualizace 2017

Cena letenek do Moskvy s ČSA nebo Aeroflotem jsou poslední roky celkem za levno. V září 2017 jsem například letěl za rovných 6000 s AFL, zatímco ČSA nabízelo letenku za 6500. Ne že bych extrémně šetřil, prostě jsem si vybral vhodnější čas, kvůli vlaku na Bajkal. Ty ceny jsou podobné, naše aerolinky jsou ale vždy o nějakou stovku dražší. Občas se mi ale odmění upgradem do byznysu, takže je nebudu hanit:) nákup letenek není potřeba nijak složitě řešit. Sám kupuju přímo na webu společnosti, to občas zase nějakou stovku ušetří.

Pokud i přesto hledáte výrazně nižší cenu a jste ochotni podstoupit trochu nepohodlí, pak zkuste letět odjinud než z Prahy nebo to můžete rovnou vzít oklikou přes jinou zemi.

 

Nejlevnější přímé lety z ČR pořídíte např.z Pardubic nebo Brna, odkud to vás přijde na něco  okolo 6500 Kč. (Bejvávalo tak do roku 2015, Transaero bohužel krachlo)

 

Ještě výhodnější ale bývá cesta s přestupem v některém jiném evropském městě. Takové letenky se prodávají už od čtyř  až do 6 tisíc. Ceny se ovšem dost liší podle aktuální nabídky různých aerolinek. Nejlevněji většinou (ne vždycky) vychází lety se společnostmi z okolních zemí.

Nejvýhodnější bývají nabídky Lufthansy (býv. Luftwaffe) přes Mnichov či Frankfurt, za zmínku stojí i Austrian přes Vídeň nebo švýcarský Swiss. Docela rozumně se občas dá letět přes Varšavu nebo i klidně přes Řím a Bělehrad (poslední dobou nejlevnější. Záleží na tom, co je zrovna k mání. ==> viz jakýkoliv vyhledávač letenek. Celá záležitost má ovšem dva háčky: 1) Ceny s blížícím se datem odletu rostou. Nejlevnější letenky můžou být pryč už 3 měsíce dopředu 2) Časy odletů jsou někdy vážně zlo. Snížené tarify aerolinkám slouží hlavně k naplnění nepopulárních spojů (to jsou ty s odletem brzo ráno, nebo naopak s příletem v noci). Bývá také časté, že při nákupu zpáteční letenky vám jedna cesta vychází dlouhá a druhá krátká. Z Prahy můžete odlétět třeba v poledne, ale pak budete čekat na přestupním letišti třeba půl dne na váš spoj. V případě krátké varianty všechno perfektně navazuje, pouze občas budete muset při přestupu trochu spěchat, abyste to stihli (na to je největší strašák Frankfurt).

 Osobně mám radši delší let při cestě tam, neb při cestě zpátky je lepší být doma rychle. Kratší varianta se pro cestu zpět hodí i proto, že odlet z Moskvy bývá až odpoledne (A přílet do PRG večer, jelikož cestujeme zpět časem. Pokud byste letěli z Moskvy ráno, tak musíte hrozně brzo vstávat.
Hlavní kámen úrazu takového cestování je v tom, že spousta vyhledaných spojení zahrnuje nocování někde na letišti. Když si z vyhledávače odmyslíme cesty trvající přes 24 hodin, tak nám z nabídky moc nezbude. Nejlepší jsou lety kde delší cesta trvá max. kolem 12 hodin. S takovou už se dá ráno odletět z Prahy a do cíle dorazit ještě v rozumný čas. Počítejte ale s tím, že i při ranním odletu z PRG se do Moskvy zpravidla dostanete nejdříve navečer, spíš začátkem noci. Další variantou je pozdější odlet z Prahy a přílet do Moskvy hodně brzo ráno (Austrian nebo Swiss), pár hodin posedět na letišti a prvním vlakem v 6 odjet do města. Třetí háček může být i v tom, že levné letenky bývají bookovány v tarifu, který neumožňuje změnu letu ani vrácení lístku. To vám ale nemusí vadit, pokud máte cestu pevně naplánovanou.

Ondřej Vokatý

Tenhle web mám na svědomí já, píšu na základě zkušeností ze svých cest od Petrohradu po Kamčatku. Dřív jsem jezdil převážně sám, ted jezdím převážně se zájezdy jako průvodce. Vystudoval jsem ruský jazyk se zaměřením na cestovní ruch, kromě práce průvodce také překládám a tvořím itineráře pro zájezdy či vaše pracovní a soukromé cesty po Rusku.

7 komentářů: „Jak na levné letenky Praha – Moskva, Aktualizace 2017

 • Pingback:Transsibiřská magistrála – cena a nákup jízdenek | Cestování do Ruska

 • 8.12.2014 (0:34)
  Permalink

  Luftwaffe, že byla Lufthansa, tak tohle je teda hlod měsíce…

  Reagovat
 • 18.1.2015 (10:32)
  Permalink

  Ale ano, co se divíte. Nejlacinější lety do Ruska poskytovala Luftwafe v prúběhu celé 2.sv. války. Lety byly zcela zdarma, v pumovnici pochopitelně. Zpáteční letenku, pokud se vám pobyt vydařil jste si ovšem museli zjednat u místního dopravce. Nejčastěji se jednalo o dceřinu společnost, leteckou složku Rudé armády. Podmínky dopravy byly obdobné. Zajímavostí je že obě společnosti zpáteční letenky neposkytovaly. Pobyt téměř lázeňský, pokud se vydařil, mohl trvat i nějakou tu desítku let. V destinacích a podmínkách o k terých by se vám ani nesnilo, a s plnou penzí. Ale nezoufejte, naši moudří politici poslední dobou intenzívně pracují na tom aby obdobná charterová doprava byla co nejdřive obnovena. S tranzitem přes Ukrajinu.

  Reagovat
 • 27.8.2017 (20:38)
  Permalink

  Čas běží, tedy i čas od uvedených příspěvků…. V polovině srpna 2017 jsem letěla Aeroflotem z Petrohradu do Prahy, cena letenky 2650 Kč, zavazadlo 23 kg! a v letadle byla podávaná malá svačinka – káva, moučník a voda. K letu nemám žádné připomínky.

  Reagovat
  • 6.9.2017 (8:34)
   Permalink

   Za Petrohrad je tohle normální cena už nějakou dobu, ČSA a Rossiya to drží dole, Rusové dokonce dávají i tu housku nebo co to je) Já koupil ted zpátečku do Moskvy s Aeroflotem za 6 tisíc rovných (září-říjen 2017). Nicméně, kdo jede fakt lowcost, tak pro něj uvedené rady platí i nadále. Aktuálně jsem viděl přestupní let přes Bělehrad kolem 4000 s velkým zavazadlem. Akorát pro mě to už není, ročně takhle cestuju x-krát a ochota trávit hodiny na přestupech je u mě nulová. Zato dřív když jsem jako student měl času dost a peněz málo…

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *