. Jak na levné letenky Praha - Moskva | Cestování do Ruska

Jak na levné letenky Praha – Moskva

Cena letenek do Moskvy s ČSA nebo Aeroflotem stojí za starou belu, zvlášť když nejste zrovna milionáři. (EDIT: Od podzimu 2014 ceny klesly na nějakých 7 – 8 tisíc.  Pokud hledáte výrazně nižší cenu a jste ochotni podstoupit trochu nepohodlí, pak zkuste letět odjinud než z Prahy nebo to můžete rovnou vzít oklikou přes jinou zemi.

 

Tip: pokud vás téma levných letenek a low cost cestování zajímá, tak nejspíš jste už četli Travel Bibli. Pokud ne tak můž jenom doporučit.

 

Nejlevnější přímé lety z ČR pořídíte např.z Pardubic nebo Brna, odkud to vás přijde na něco  okolo 6500 Kč. Ještě výhodnější ale bývá cesta s přestupem v některém jiném evropském městě. Takové letenky se prodávají už od čtyř a půl až 6 tisíc. Ceny se ovšem dost liší podle aktuální nabídky různých aerolinek. Nejlevněji většinou (ne vždycky) vychází lety se společnostmi z okolních zemí.


EDIT 2: Od jara 2015 dojde definitivně k omezení letů z Pardubic a přibudou nové linky z Prahy, což nejspíše doopravdy srazí ceny až ke 6 tisícům za přímý zpáteční let čtěte zde

 

 

Vyhledávač letenek vám sice nabídne přestupní lety třeba přes Istanbul nebo Londýn, to ale cenově vychází už skoro nastejno s přímým letem u ČSA. Nejvýhodnější bývají nabídky Lufthansy (býv. Luftwaffe) přes Mnichov či Frankfurt, za zmínku stojí i Austrian přes Vídeň nebo švýcarský Swiss. Docela rozumně se občas dá letět přes Varšavu nebo i klidně přes Řím a Bělehrad. Záleží na tom, co je zrovna k mání. ==> viz jakýkoliv vyhledávač letenek. Celá záležitost má ovšem dva háčky: 1) Ceny s blížícím se datem odletu rostou. Nejlevnější letenky můžou být pryč už 3 měsíce dopředu 2) Časy odletů jsou někdy vážně zlo. Snížené tarify aerolinkám slouží hlavně k naplnění nepopulárních spojů (to jsou ty s odletem brzo ráno, nebo naopak s příletem v noci). Bývá také časté, že při nákupu zpáteční letenky vám jedna cesta vychází dlouhá a druhá krátká. Z Prahy můžete odlétět třeba v poledne, ale pak budete čekat na přestupním letišti třeba půl dne na váš spoj. V případě krátké varianty všechno perfektně navazuje, pouze občas budete muset při přestupu trochu spěchat, abyste to stihli (na to je největší strašák Frankfurt).

 Osobně mám radši delší let při cestě tam, neb při cestě zpátky je lepší být doma rychle. Kratší varianta se pro cestu zpět hodí i proto, že odlet z Moskvy bývá až odpoledne (A přílet do PRG večer, jelikož cestujeme zpět časem. Pokud byste letěli z Moskvy ráno, tak musíte hrozně brzo vstávat.
Hlavní kámen úrazu takového cestování je v tom, že spousta vyhledaných spojení zahrnuje nocování někde na letišti. Když si z vyhledávače odmyslíme cesty trvající přes 24 hodin, tak nám z nabídky moc nezbude. Nejlepší jsou lety kde delší cesta trvá max. kolem 12 hodin. S takovou už se dá ráno odletět z Prahy a do cíle dorazit ještě v rozumný čas. Počítejte ale s tím, že i při ranním odletu z PRG se do Moskvy zpravidla dostanete nejdříve navečer, spíš začátkem noci. Další variantou je pozdější odlet z Prahy a přílet do Moskvy hodně brzo ráno (Austrian nebo Swiss), pár hodin posedět na letišti a prvním vlakem v 6 odjet do města. Třetí háček může být i v tom, že levné letenky bývají bookovány v tarifu, který neumožňuje změnu letu ani vrácení lístku. To vám ale nemusí vadit, pokud máte cestu pevně naplánovanou.   OV

Ondřej Vokatý

Tenhle web mám na svědomí já, píšu na základě zkušeností ze svých cest od Petrohradu po Kamčatku. Dřív jsem jezdil dost sám, ted jezdím hlavně se zájezdy jako průvodce, což je celkem fajn job.

4 Responses to Jak na levné letenky Praha – Moskva

  1. Chytrolín napsal:

    Luftwaffe, že byla Lufthansa, tak tohle je teda hlod měsíce…

  2. Zikmund Hanzelka napsal:

    Ale ano, co se divíte. Nejlacinější lety do Ruska poskytovala Luftwafe v prúběhu celé 2.sv. války. Lety byly zcela zdarma, v pumovnici pochopitelně. Zpáteční letenku, pokud se vám pobyt vydařil jste si ovšem museli zjednat u místního dopravce. Nejčastěji se jednalo o dceřinu společnost, leteckou složku Rudé armády. Podmínky dopravy byly obdobné. Zajímavostí je že obě společnosti zpáteční letenky neposkytovaly. Pobyt téměř lázeňský, pokud se vydařil, mohl trvat i nějakou tu desítku let. V destinacích a podmínkách o k terých by se vám ani nesnilo, a s plnou penzí. Ale nezoufejte, naši moudří politici poslední dobou intenzívně pracují na tom aby obdobná charterová doprava byla co nejdřive obnovena. S tranzitem přes Ukrajinu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Written by Ondrej Vokaty