Jízda na černo jako národní sport

Každý den se na železnici v okolí Moskvy odehrává svérázná show, která by klidně mohla figurovat na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Celé vagóny černých pasažérů, včetně důchodců o holi, prchají před revizorem. Většina to bere jako zábavu a zpestření ne příliš komfortního dojíždění do města. Pro některé je ovšem cestování bez lístku nutností, jinak by jim z měsíčního platu nezbylo ani na suchý chleba.

Tady ještě není tak narváno...
Tady ještě není tak narváno…

Příchod kontrolorů se pozná podle toho, že většina osazenstva vagónu se zvedne a odebere se směrem dále od nebezpečné dvojice. Na nejbližší zastávce je vhodné vystoupit na nástupiště, oběhnout soupravu a dostat se revizorům do zad.

Bacha, revizor jde!
Bacha, revizor jde!
Už je tady
Už je tady

Strojvedoucí s tím počítá a vždy počká, dokud se všechen národ nenasouká zpět a až poté odjíždí k další zastávce, kde se celá situace opakuje.

Běhají všichni, staří i mladí
Běhají všichni, staří i mladí
Oběhnout vagon a vpadnout revizorům do zad je základ úspěchu!
Oběhnout vagon a vpadnout revizorům do zad je základ úspěchu!

Největší výzvou je ale cesta z nádraží. Všechny stanice v okolí Moskvy jsou vybaveny turnikety. Můžete skákat, pokud to umíte, nebo se můžete nalepit na nějakého poctivého občana s jízdenkou a projít jako jedno tělo. V každém případě na vás budou u východu čekat členové ochranky, kteří vám rádi dají okusit tvrdost svých obušků.

Turnikety-hlavní nepřítel černých pasažérů
Turnikety-hlavní nepřítel černých pasažérů
Ochranka turniketů sestává ze speciálně vycvičených žen - lapaček černých pasažérů
Ochranka turniketů sestává ze speciálně vycvičených žen – lapaček černých pasažérů

Možná proto část zajíců, jak se v Rusku černým pasažérům říká, radši prchá z nástupiště dírou v plotě či jinudy. Stačí následovat tu skupinu, která hned po výstupu vstupuje do kolejiště a mizí v neznámu. Pravděpodobně vás čeká asi kilometrový pochod mezi projíždějícími vlaky, než se dostanete z areálu ven.

Strastiplná cesta z nádraží
Strastiplná cesta z nádraží

Nejvytíženější trať v okolí Moskvy, s největším počtem černých pasažérů, je tzv. Gorkovský směr, což je trať z Jaroslavského nádraží směrem na severovýchod. Jedná se vlastně o začátek Transsibiřské magistrály. V souvislosti s tím vším v Moskvě koluje vtip, že touto trasou kdysi odcházeli lidé do vyhnanství na Sibiři a nyní se jejich potomci Moskvanům mstí tím, že se  snaží do města vrátit bez platné jízdenky.

 Zdroj a foto: http://poezd.drezna.ru/info/2012/zaicy-v-elektrichkah/

OV

Ondřej Vokatý

Tenhle web mám na svědomí já, píšu na základě zkušeností ze svých cest od Petrohradu po Kamčatku. Dřív jsem jezdil převážně sám, ted jezdím převážně se zájezdy jako průvodce. Vystudoval jsem ruský jazyk se zaměřením na cestovní ruch, kromě práce průvodce také překládám a tvořím itineráře pro zájezdy či vaše pracovní a soukromé cesty po Rusku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat