Jak cestovat metrem v Petrohradě

Zaplaťpámbu, metro v Petrohradu není ani zdaleka tak komplikované jako v Moskvě. Zatím má pouhých 5 linek. Je tady pouze jedna nuance, na kterou se ale můžete dopředu připravit. Do začátku si pořiďte schéma sítě linek. Na místě se neshání tak snadno. Ve stanicích a v soupravách jsou sice plánky vylepené na stěnách, lepší je ale mít něco v ruce abyste se mohli kdykoliv v klidu podívat kudy kam.

Mimochodem, některé firmy v Petrohradě využili příležitosti a začaly schéma linek tisknout na zadní strany letáků a vizitek vnucovaných lidem ve městě na ulici.


Pokud si budete plánky tisknout sami tak jedině barevně, budete mít snadnější orientaci. Ona nuance je v tom, že všechny přestupní stanice mají pro každou linku jiný název. Jakoby to byly dvě různé stanice, které spolu nemají nic společného. Propojeny jsou ale sítí přestupních chodeb pod zemí. Mají ovšem i samostatné vchody z povrchu.

Na mapě jsou křížení linek označena kruhy. Přičemž kruh je barevně rozdělen na poloviny (nebo třetiny), z nichž každá má barvu jedné u linek. U jednotlivého půlkruhu je název příslušné stanice, opět v barvě linky, ke které patří. Např. při přestupu z červené na zelenou se stanice na zelené lince jmenuje Mayakovskaya a na červené Ploščaď Vosstaniya.

 

 

Petrohradské metro
Petrohradské metroDá se to trefit i bez jakékoliv mapy, budete ale muset trochu víc protáčet mozkové závity.

Jinak je orientace v metru jednoduchá. Když už jste ve stanici metra, tak stačí jen znát název konečné stanice ve směru, kam jedete (viz plánek). Cedule i názvy následujících stanic jsou u každého nástupiště i v latince.

Usnadněte si přestupy

Pokud máte chytrý telefon, tak si stáhněte aplikaci se schématy chodeb ve stanicích. Nebudete muset tolik koukat po cedulích. Nejzrádnější v tomhle ohledu je stanice Technologičeskij institut 1 a 2. Zde jsou v jedné hale nástupiště dvou různých linek. Stává se, že neznalí jedinci ve snaze přestoupit automaticky přecházejí do jiného vestibulu. Přitom kolikrát stačí jen vystoupit ze soupravy a přejít na opačnou hranu nástupiště, odkud jim jede metro potřebným směrem.

 


Síť metra je podstatně méně rozlehlá než v Moskvě a stanice jsou také dál od sebe, což je poznat i na délce jízdy mezi jednotlivými stanicemi. Přesto je metro nejpohodlnější a rychlý způsob přepravy i při prohlídce zdejších památek. Níže najdete krátký přehled, který vám při plánování cest metrem k významným místům pomůže.

Ermitáź, Palácové náměstí, Admiralita, katedrála sv. Izáka

stanice Admiraltějstvo (fialová linka)

Petropavlovská pevnost

stanice Gorkovskaja (modrá l.)

Kazaňská katedrála, chrám vzkříšení, Ruské muzeum, Marsovo pole

stanice Něvskij prospekt (modrá l.), alternativně Gostinyj dvor na zelené

Avrora

stanice Gorkovskaja – 15 minut pěšky podél nábřeží

Letiště Pulkovo

stanice Moskovskaja + zde přestup na autobus k terminálu (vyrazit s předstihem, cesta od metra trvá někdy i 40 minut, občas se navíc čeká taky fronta na bus)

 

 

Ondřej Vokatý

Tenhle web mám na svědomí já, píšu na základě zkušeností ze svých cest od Petrohradu po Kamčatku. Dřív jsem jezdil převážně sám, ted jezdím převážně se zájezdy jako průvodce. Vystudoval jsem ruský jazyk se zaměřením na cestovní ruch, kromě práce průvodce také překládám a tvořím itineráře pro zájezdy či vaše pracovní a soukromé cesty po Rusku.

6 komentářů: „Jak cestovat metrem v Petrohradě

 • 27.10.2016 (9:38)
  Permalink

  Prosím, kde najdu jízdní řády metra a autobusů v Petrohradu? Odlet máme totiž již v 5.50 .
  Děkuji.
  Hana Rumpíková

  Reagovat
  • 1.11.2016 (0:02)
   Permalink

   Pokud odlétáte takhle brzo a na letišti musíte být s předstihem tak vám a( žádný bs ani metro nejede b) i kdyby náhodou jel tak na to radši nespoléhejte. Jednoduchá rada je objednat taxíka, ty fungují spolehlivě a z centra na letiště to není tak daleko. Přes den kdy je hustá doprava to dáváme tak za 45 minut, ale ráno to pujde rychleji.

   Reagovat
 • 19.9.2017 (19:37)
  Permalink

  Dobrý den,jde si koupit v Petrohradu nějakou kartu společnou na metro,bus, trolejbus. S platností například 4 dny? Děkuji Martina.

  Reagovat
  • 29.9.2017 (19:45)
   Permalink

   Dobrý den, stavte se na jakékoliv stanici metra v kase, karty mají na kolik dní chcete až do jednoho týdne. Na 4 dny to i se zálohou na kartu vyjde na necelých 500 rublu. Můžete jezdit neomezeně čímkoliv kromě maršrutek.

   Reagovat
   • 26.11.2017 (13:29)
    Permalink

    Pokud jsou maršrutky soukromé, tak jim také stačí ukázat např. týdenní kartu? Nebude chtít spíše hotovost?

    Reagovat
    • 26.11.2017 (13:44)
     Permalink

     Maršrutky,pokud vím tak berou převážně jen hotovost. Proto s nimi nejezdí tolik důchodci a studenti, nemusí jim uznat slevy a litacky. Každý město má ale svoje pravidla. V Kyjevě třeba slevy platí i v maršrutce. V Petrohradě jezdím maršrutkou jen na příměstský lince a neviděl jsem, že by vůbec měli čtečku na karty.

     Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat