MS ve fotbale 2018 – 6 věcí, které byste měli vědět před cestou do Ruska (zákaz dronů, omezení alkoholu)

Doslova za chvíli v Rusku vypukne další velká sportovní událost. Po zimní olympiádě v roce 2014 tu máme Mistrovství světa ve fotbale 2018. Na rozdíl olympiády, která se konala pouze v okolí Soči, tato akce zasáhne 11 měst po celé evropské části země. Tisíce zhraničních hostů se povalí do míst jako: Kaliningrad, Volgograd, Nižnij Novgorod, Samara, Saransk, Kazaň, Rostov na Donu, Soči, Jekatěrinburg a samozřejmě Moskva a Petrohrad (poslední dvě jsou pod náporem turistů i bez akcí tohoto typu).

Rusko je kupodivu poměrně turisticky přívětivá země. Hlavně největší města jsou od západních metropolí skoro k neroznání, co se turistické infrastruktury týče. Za poslední dva roky jsem navíc mohl pozorovat, jak se místní úřady vehementně snaži usnadnit orientaci turistů, kteří například neumí azbuku. Hlášení a cedule např. v metru už jsou dvojjazyčné v ruštině i angličtině. Po městech rostou nové ukazatele v latince atd.

Přesto jsou v Rusku určité speciality, na které můžete narazit a zbytečně se jim divit. Fotbaloví fandové jsou navíc specifická skupina, která přitahuje průšvihy i ve vlastní zemi natož v Rusku.

1. Omezení pití alkoholu

Navzdory pověsti Ruska jako země vodce zaslíbené, je zde alkohol dosti kontrolován. Popíjení alkoholu je zakázáno na ulicích, ve všech veřejných dopravních prostředcích. Alkohol vám také neprodají v běžných obchodech po desáté hodině večer. V případě porušení zákazu čekejte nepříjemný rozhovor s hlídkou policie nebo Rosgvardii a připravte se na placení pokut.

Tyto předpisy mohou být zpřísněny pokud se koná nějaká důležitá veřejná akce. Třeba jako mistrovství světa. Každé město může mít specíální vyhlášku upravenou trochu jinak ale například v Moskvě nebude možné den před zápasem koupit alkohol v žádném z obchodů v okolí stadionu, v Jekatěrinburgu podobné omezení bude ale platit jen 3 hodiny před utkáním. Alkohol pořídíte pouze v oficálních barech a stáncích a pouze v platovém kelímku. V Moskvě bude dokonce prodej nápojů ve skleněných lahvích na určitou dobu omezen úplně i kdyby mělo jít o ovocný sirup.

 

2.Zákaz dronů

Pokud si plánujete vzít dron, tak ho v klidu nechte doma. Nad místy konání MS bude vyhlášena bezletová zóna. Vzdušný prostor nad stadiony a okolí bude hlídat ruská armáda a její speciální jednotky určené pro radioelektronický boj, pro které to bude vítané zpestření výcviku. Pro zajímavost, v Petrohradu bezletová zóna pokryje plochu asi 100 čtverečních kilometrů.

3.Zakázané předměty

Kromě obligátních zbraní, pyrotechniky, alkoholu, drog apod., si na stadion nesmíte vzít například ani jízdní kolo a hlavně žádné selfie tyče.

4.Zákaz jízdy aut v centrech měst

Doprava ve velkých městech je vždycky problematická kvůli častým zácpám. Na Mistrovství se to vyřeší tak, že do exponovaných míst bude autům uplně vjezd zakázán. Pokud si plánujete půjčit vůz po příletu do místa konání, tak to možná zvažte, protože se do centra vůbec nemusíte dostat.

5.Registrace k pobytu musí být vyřízená okamžitě

Pokud jste si četli článek o vízech, tak víte, že cizinec má povinnost se nechat přihlásit k pobytu. Obyčejně na to máte lhůtu 7 dnů. Na místech konání MS je ale lhůta zkrácená na 1 den. Pokud bydlíte v hotelu, tak se nemusíte o nic starat. V případě ubytování typu Couchsurfing, AirBnB apod. by vám poskytovatel ubytování měl zařídit registraci, což je často problém. Polooficiální ubytovávatelé to nechtějí dělat (musí se na poštu, vypnit vaše pasové udaje do dvou kopií formuláře a úředně poslat na správu Migrační služby pro daný okres či městskou část. Práce tak na hodinu). Bohužel vy jako turista se sami přihlásit nemůžete, musí to udělat buď hotel nebo jiné zařízení či právě občan RF nebo osoba s trvalým pobytem, u které bydlíte. Případná sankce je teoreticky nějaká pokuta. Prakticky už ale i některé hotely potvrzení nevydávají a posílají elektronicky ůdaje úřadem, díky čemuž se nemáte čím prokázat. Pak nejspíš záleží na dobré vůli policisty, který vás bude lustrovat.

6.Kontroly na letištích a v MHD

V Rusku je bezpečnost brána velmi vážně. Na všech letištích, nádražích a dokonce stanicích metra je vždy striktně rozdělen vchod a východ. U vchodu se nachází bezpečnostní rám a je vaší povinností se podrobit rentgenové kontrole zavazadel.Někdy se kontrola dělá namátkově u větších batohů a kufrů, někdy kontrolují úplně všichniy. Na kontrole není nic ponižujícícho, všechno probíhá v klidu a zdržení bývá sotva minuta. Odmítnout kontrolu ale znamená vykázání z budovy a nemožnost využít dopravní prostředek nehledě na to, zda už máte lístky. V případě odjezdu vlakem se ale doporučuje přicházet na nádraží minimálně o půl hodiny dřív. Lidí je v Rusku hodně a u kontroly se občas může udělat fronta. Navíc některá nádraží jsou náročnější na orientaci takže hodina před odjezdem jako časová rezerva není k zahození hlavně u dálkových vlaků.

Ondřej Vokatý

Tenhle web mám na svědomí já, píšu na základě zkušeností ze svých cest od Petrohradu po Kamčatku. Dřív jsem jezdil převážně sám, ted jezdím převážně se zájezdy jako průvodce. Vystudoval jsem ruský jazyk se zaměřením na cestovní ruch, kromě práce průvodce také překládám a tvořím itineráře pro zájezdy či vaše pracovní a soukromé cesty po Rusku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *