Petrohrad – stručný průvodce

Petrohrad je druhé největší a z turistického hlediska rozhodně nejzajímavější město v Rusku. Na rozdíl od Moskvy má pouhých 5 milionů obyvatel a atmosféra je tam poněkud po klidnější a kulturnější. Od ostatních ruských měst se liší svým evropským vzezřením, což ostatně byl záměr se kterým ho Petr Veliký nechal vystavět.


Letecky do Petrohradu
Nejjednodušší spojení z České republiky do Petrohradu je letadlem. Na trase mezi Prahou a Petrohradem operují společnosti ČSA a Rossiya Airlines. Ideální doba odletu je v dopoledních hodinách. Po dvou a půl hodinách vystoupíte na letišti Pulkovo, kde si zároveň musíte posunout hodinky dopředu o jednu nebo dvě hodiny. V Rusku se posledních několik let totiž pořád mění časová pásma a ruší se a znovu zavádí letní čas.
Ceny letenek
Příjemnou změnou posledních let jsou výhodné ceny letenek. Ty začínají na 5 tisících za zpáteční let z Prahy. Oproti dvojnásobné ceně ještě před 5 lety je to značný pokrok. Ceny jsou ovšem dost proměnlivé takže doporučuji nakupovat letenky s předstihem.
Tipy na ubytování v Petrohradě

Luxus:

Lepší standart:

  • Herzen House, Bolshaya Morskaya st.25 Přímo v centru, pár kroků od Ermitáže, skvělé snídaně.
  • Kamerdiner, 6 Ozernoi Pereulok (Metro: Ploschad Vosstaniya) Malý hotel blízo Moskevského nádraží.
  • Matisov Domik, Matisov Island (near the Mariinsky Theatre),  Malý hotýlek. ¨pěkná budova – jediná taková v okolí. Pěkné čisté pokoje

Hostely, ceny tak od 400 rublů za noc (200 Kč)

Cubahostel, Kazanskaya 5, 4th floor

Mozaika (Мозаика Хостел), Ligovskiy Prospekt #50

Underground Hall, Voznesenskij prospekt 41

Location Hostel
Doprava po městě
Petrohrad má metro sestávající z 5 linek. Vzhledem k velikosti města to není bůhví jak rozsáhlá síť, takže zastávky jsou od sebe občas vzdáleny dost daleko (neplatí pro centrum ). Přesto je to nejrychlejší způsob dopravy, který se vyplatí používat přednostně. Pokud jste ubytování blízko stanice metra, bude vaše cestování po Petrohradě rychlé a pohodlné. Nezapomeňte si stáhnout nebo vytisknout barevný plánek metra abyste nebloudili v přestupních stanicích.
V metru se platí žetony, které se vhazují do turniketů na vstupu. Aktuální cena jednoho žetonů je 31 rublů. V každé stanici je pokladna nebo automat.
Taxi


Taxíky ať už oficiální nebo neoficiální jsou velmi oblíbeným dopravním prostředkem. Zejména v noci je to jediná rozumná možnost jak se po městě pohybovat. Zejména v okolí Ermitaze můžete narazit na předražené Taxíky s cenou vyhnanou až na 4 násobek běžného jízdného. Za 3 km jízdu po centru byste neměli zaplatit více než 600 rublů. Moji klienti ale už byli oškubáni za více jak 1500. Cenu je vhodné dohodnout ještě než do taxíku nasednete. Většina řidičů ale umí pouze ruský nebo ani to ne pokud jde o imigranty ze Střední Asie
Tramvaje a trolejbusy
Tramvajová síť není vůbec rozsáhlá ani v příliš dobrém technickém stavu. Přesto přibývá nových tramvajových souprav a je to kolikrát lepší volba než autobus. Lístek stojí 25 rublů a kupuje se u průvodčí, která se v každé tramvaji vyskytuje.
Trolejbusy fungují podobně. Jejich linky projíždějí i přes Něvský prospekt a tak se hodí ke krátkým přesunu po centru. Jelikož odpadá dlouhý sestup do metra a přecházení po nekonečných podzemních chodbách.
maršrutky


Mikrobusy které kopírují trasy autobusů. Poznáte je podle toho, že před číslem linky mají písmeno K. Jízdné bývá trochu dražší poněvadž řidiči a zároveň majitelé vozu jsou soukromníci. Výhodou je značná rychlost přepravy a to i za cenu porušení dopravních předpisů. Jezdí téměř pořád a trasu mívají popsanou velkým písmem na oknech. Ty které zajíždí k významným památkám mají tyto místa vyvedena obzvlášť velkým písmem a i v latince, což velmi usnadňuje orientaci.

Ondřej Vokatý

Tenhle web mám na svědomí já, píšu na základě zkušeností ze svých cest od Petrohradu po Kamčatku. Dřív jsem jezdil převážně sám, ted jezdím převážně se zájezdy jako průvodce. Vystudoval jsem ruský jazyk se zaměřením na cestovní ruch, kromě práce průvodce také překládám a tvořím itineráře pro zájezdy či vaše pracovní a soukromé cesty po Rusku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *