Setkání s medvědem

Medvěd je jedním z hlavních i když neoficiálních symolů Ruska. Setkání s ním je i přesto i pro velkou část Rusů vzácná a neřkuli poslední událost v životě. V tomto článku jsem sebral dohromady pár zkušeností ruských cestovatelů, kteří o svých „vstréčach“ s Míšou ještě můžou vyprávět.

Dospělý a zdravý medvěd, který ještě neokusil lidské maso, není raněný na vás nejspíš nezaútočí pokud na něj vyloženě nevybafnete zpoza rohu. Když ho nevyděsíte svým nenadálým zjevením se (tj. dozvěděl se o vás dřív než vy o něm), tak v klidu zalehnete někam do křoví nebo se rovnou po anglicku vypaří na klidnější místo.


Nebezpečné je narazit na něj právě při prosekávání se hustým porostem, kde medvěd odpočívá. Musíte o sobě dát vědět dopředu prostřednictvím rámusu, hlasitého zpěvu či rozhovoru. (I u nás se dochovalo staročeské úsloví „řvát jako na lesy“, a věřte tomu, že předkové neřvali v lese jen tak nadarmo, medvědů v Českém Království bylo dost).

Na expedice do tajgy se většinou chodí ve skupině několika osob. Tím je hluk zaručen sám o sobě. Přesto není od věci na sebe upozorňovat třeba pomocí obligátní rolničky a dalších vynálezů a výmyslů, třeba i samodělných. Trekkingové hole šíří hluk a vibrace díky nárazům o kameny, kmeny stromů, nemusíte se ani moc snažit.

Zkrátka je nutné, aby zvíře vědělo, že se někdo blíží. Ukecaný parťák na vandru je v tomto případě darem z nebes. Ideální je ten typ, co nezavře hubu od rána do večera. Medvědi o vás ví na půl kilometru dopředu a vy se opět nemusíte namáhat. Jen přetrpět to kecání.

Přesto můžete na medvěda narazit úplně nečekaně. Stačí se na chvíli zamyslet nebo potkat medvěda zabraného do pojídání cedrových ořechů, nehledícího na okolí, a najednou se ocitnete tváří v tvář. Všechny zdroje se shodují, že to chce zachovat klid. Utíkat stejně nemá cenu. Medvěd je zvíře, a tudíž má instinkt sežrat všechno co běží od něj. Čistě ze zvědavosti třeba. Je ale také možné, že po spatření vašeho vyděšeného obličeje vezme nohy na ramena a zmizí.

Co ale dělat když nehodlá odejít nebo jde dokonce k vám? Stará anekdota říká, že není potřeba dělat nic. Medvěd všechno udělá sám. Pokud chcete ale vzít iniciativu do svých rukou, pak mějte připravenou námořní světlici (vlastně je to dýmovnice, ze které šlehá plamen, český název nevím, poraďte). V Rusku se jí říká  Фальшфейер (falšfejer). Je to tuba naplněná hořlavým materiálem. Ideální je varianta z plastu, nezmokne. Viz foto:


Pokud nemáte pušku, tak je to celkem dobrá obrana. Světlici koupíte v ruských obchodech pro lovce a rybáře. Taky je mají v potřebách pro vodáky a jachtaře. Je to totiž povinná výbava pro plavidla od určité velikosti.

Kupte si rozhodně víc kusů, abyste si to mohli vyzkoušet nanečisto. Trénink je potřeba, protože naostro musíte jednat bez přemýšlení.

Modelová situace: Medvěd jde k vám, jakmile bude na dva metry od vás tak otevřete konec světlice a zatáhnete za provázek. Plamen bude mít okolo jednoho metru. Při tom okusíte jaké to je být rytířem Jedi a držet v ruce světelný meč. Píchat s ním do medvěda ale není na místě.

Medvědi nemají v lásce plameny, takže ho nemusíte provokovat a jen počkejte, až vypadne. Musíte to ale zapálit až když dojde k vám na ty dva metry, zdálky to nemá ten efekt a plamen za 30-60 sekund dohoří.

Ještě existuje jedna věc. Hitem se stala na Aljašce, nyní je k sehnání i v Rusku. Je to speciální pepřový sprej proti medvědům. Od normálních se liší hlavně objemem. Je to ten typ, který stříká pramenem, vzdálenost může být až 5 metrů. Směs kapsaicinu je dosti koncentrovaná, nicméně se říká, že u obyčejných pepřáků je přece jen koncentrovanější. Proto někteří mudrcové radí používat běžné kasry, které tahají holky v kabelce. Chce to však mít více kusů kvůli objemu a případnému selhání jednoho z nich.   Při použití berte v potaz silný vítr.

Pepřový sprej na medvědy

Podle rybářských a loveckých historek, se medvěd po přímém zásahu do očí snaží co nejrychleji zmizet z místa činu a hlasitě naříká. Dobré je, že chudák zvíře přežije bez zranění.


Jiná věc je pokud natrefíte na zraněného nebo rozzuřeného jedince. Pak nepomůže nic. Stejně tak vás ale může přejet auto před vchodem do domu nebo vás přepadnou a zavraždí lupiči, rizika jsou prostě všude. V tajze je vlastně ještě dost bezpečno.

Setkání s medvědem jsou relativně vzácná záležitost. Častěji se stává, že medvěd zajde mezi lidi – do tábora, na zahradu. Hledá hlavně jídlo, přičemž likviduje hlavně stany a drobnější stavby.Dělá to stejně jako většina zlodějů v noci nebo za nepřítomnosti majitele. Jak zabezpečit tábor?

Na Kamčatce znají trik s octem. Obyčejný ocet se rozleje podél tábora a podél stanů. Medvědům smrdí a nemůžou ho vystát. Díky tomu je přejde chuť na vaše zásoby.

Na noc využijte oheň. Stačí udělat větší táborák než normálně, jenž bude dohořívat déle do noci. Nechte u stanů svítit světlo. Světlo v noci je všeobecně dobrá ochrana před jakoukoliv zvěří. Diodové lampy vydrží svítit dlouho a jsou lehké, takže jich unesete více. Můžete svítit jak venku tak i uvnitř stanu. Důležité při táboření ještě je neválet jídlo na zemi, kde se k němu každý dostane. Pověste ho na strom.

Další možnost je pouštět hudbu přes noc, ale těžko říct jestli se přitom vyspíte.

Když někde zůstáváte na delší dobu, tak okolo sebe neházejte zbytky od jídla. Tím na sebe přilákáte medvědí pozornost ze širého okolí. Hlavně když ty zbytky začnou hnít. Zbytky buď palte v ohni nebo jimi krmte ryby v řece. Zakopávání dá moc práce a chce to jít hodně hluboko.

Tyto pravidla by vám měli pomoct udržet jakous takous bezpečnost v místech, kde žijí medvědi. Nezapomeňte ale, že všechno je o štěstí.

 

Ondřej Vokatý

Tenhle web mám na svědomí já, píšu na základě zkušeností ze svých cest od Petrohradu po Kamčatku. Dřív jsem jezdil převážně sám, ted jezdím převážně se zájezdy jako průvodce. Vystudoval jsem ruský jazyk se zaměřením na cestovní ruch, kromě práce průvodce také překládám a tvořím itineráře pro zájezdy či vaše pracovní a soukromé cesty po Rusku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat