Transsibiřská magistrála- cena a nákup jízdenek

Transsibiřská magistrála a koupě lístků je nejčastější dotaz, který mi sem chodí. Na českém netu je o tom dost stránek ale kloudná informace žádná. Navíc vzniklo spousta fám, které vás od cesty na Sibiř můžou tak akorát odradit. Dříve mohl být nákup jízdenky na Transsibiřskou magistrálou trochu problém, v době internetu to ale není o moc těžší než si koupit jízdenku na vlak z Prahy do Kolína. V tomto článku se dozvíte více.

Mýtus: Cena jízdenky na transsibiřskou magistrálu je šíleně drahá

Tohle je oblíbená fáma. Je pravda, že mezi Moskvou a Pekingem jezdí luxusní turistické vlaky s cenami jízdenek, které se pohybují v tisících dolarů.

Transsibiřská magistrála luxusně -Tímhle se můžete svézt za dva tisíce dolarů
Transsibiřská magistrála luxusně -Tímhle se můžete svézt za dva tisíce dolarů

Jeden takový jsem potkal ve stanici Tajšet, kde se Transsibiřská magistrála dělí na dvě tratě (Začíná tam odbočná Bajkalsko-Amurská magistrála). Má to výhodu, že takový vlak staví v zajímavých místech na delší dobu a můžete si někam vyrazit.

Transsibiřská magistrála ale není oddělená trať, patří celoruské síti železnic a jezdí po ni hlavně běžné vlaky. Většina je tedy nákladní a převáží hlavně suroviny nebo šméčko z Číny k nám do Evropy. Mezi nimi se proplétají dálkové osobní expresy a Rusové je normálně využívají k dopravě na kratší i delší vzdálenosti. Cena jízdenky odpovídá vozové třídě, přičemž ty nejkomfortnější vagóny mohou být dražší než letenky. V roce 2013 jsem například zaplatil za jednosměrnou jízdenku Moskva – Irkutsk v nejnižší třídě (plackart) dal asi 6500 rublů, což bylo tenkrát necelé čtyři tisíce korun.

Více o třídách vlaků v Rusku se můžete dočíst zde.

Mýtus: Lístek na Transsibiřskou magistrálu nejde koupit přes internet

Lístky se prodávají pouze 45 dnů dopředu, proto je možné, že se vám na webu nic neukáže, jelikož se snažíte nakoupit půl roku dopředu. Je ale dobré po zahájení prodeje s koupí neotálet, protože počet míst není nekonečný a může se stát, že vlak se během prvních týdnů vyprodá nebo neseženete místa vedle sebe a budete se muset rozdělit do několika vagónů. Kdo cestoval na Sibiř před deseti a více lety a kupoval jízdenky až v Moskvě, to asi zná. V Čechách bylo v té době možné prý koupit lístky v Čedoku a s potížemi i u ČD. Bohužel jsem to tenkrát nezkoušel, tak nevím. Transsibiřská magistrála je v létě velmi vytížená a místa mizí rychle

Pozor: Jízdenky na vlak mezi Ruskem a Evropou se většinou přes net neprodávají. Pro vlak Praha-Moskva (Petrohrad) běžte na ČD nebo leťte letadlem, bude to ve výsledku asi levnější.

Ještě dnes na netu existuje spousta firem, které vám nabízejí zprostředkování vlakových jízdenek do Ruska, za více či méně adekvátní přirážku. Osobně v tom nevidím až takový smysl. Pokud zvládnete běžné nakupování přes internet, tak nebude problém zajít na web ruských drah a lístek si koupit v jejich eshopu, přičemž si sami vyberete vlak, místo ve vagonu a nejlevnější cenu. Mají i anglickou verzi.

Připravte se ale na to, že budete muset uvádět údaje jako číslo pasu a datum narození. Lístek je vázán na konkrétní osobu a před nástupem do vlaku vám průvodčí zkontroluje doklady. Zároveň si při nákupu budete moct vybrat konkrétní místo. Na konci nákupu už jen klasicky zadáte údaje o kartě do platební brány a je vygenerován doklad s rezervačním číslem. Buď můžete po příjezdu do Ruska použít tento doklad k získání opravdového lístku, nebo projdete tzv. elektronickou registraci (něco jako web check-in u letenek). S elektronickou registrací si vytisknete jen boarding pass a ten už platí jako jízdenka. Průvodčí má dokonce seznam registrovaných pasažérů a stačí mu většinou jen pas aby si zkontroloval jméno atd.

Problém: webu RŽD – Karta byla zamítnuta

Celkem často se objevuje problém s akceptací zahraničních platebních karet na webu RŽD. Trápí to i mě, a to mám běžnou Visa kartu s 3D secure, což by mělo stačit. V čem je problém nevím. Rozhodně v tom ale nejsem sám.

Z doslechu vím, že třeba karty od ČSOB problém nemají. Jiní cestovatelé radí zkusit více různých PC, z nějakého to prý jít musí.

Ostatní, kterým se nechce furt dokola datlovat údaje v eshopu, můžou zkusit jiné weby. Nemyslím ty, kde se pro nákup budete muset bavit po telefonu s nějakou sekretářkou, ale jiný web s eshopem. Ty si samozřejmě berou nějakou malou provizi. To vám ale bude po pár hodinách marných pokusů o zaplacení jedno.

Já používám web tutu.ru, který prodává přes podobné rozhraní jako originální web RŽD. S mojí kartou nemají problém. Jestli se bojíte platit přes ruské weby, tak oceníte možnost zaplatit přes Paypal. Servisní poplatek uvidíte před odkliknutím platby. Dobrý je, že u každého vlaku si můžete nechat vyjet jízdní řád a mapu trasy. (Pro zajímavost)

Transsibiřská magistrála – Příklad poplatků při nákupu přes tutu.ru (ceny jídenek jsou stejné jako u pokladny):

 • Transsibiřská magistrála – jízdenka Moskva-Irkutsk jízdenka stála 6500 RUR + poplatek asi 500 rublů*
 • Petrohrad-Petrozavodsk  stála 1100 RUR a poplatek byl okolo 100 až 150, nepamatuji se přesně.*

*platilo v letech 2013 – 2014

Pozn.: ceny se můžou lišit i podle období v roce. Existuje tzv. indexace tarifu podle níž se každý rok v určité době buď zdražuje nebo zlevňuje. Vše je dopředu oznámeno na webu RŽD. Nejlevnější bývá vlak kolem 9. května a jiných svátků. Nejdražší během léta.

Transsibiřská magistrála – Vyzvednutí lístků

Podařilo se vám koupit jízdenku. To je paráda. Teď už jen zbývá dojít na příslušné nádraží (V Moskvě vyjíždí vlaky na Sibiř z Jaroslavského a Kazaňského nádraží, obě leží na stanici metra Komsomolskaja) a ukázat v pokladně vytištěné potvrzení. Pokud nestojíte o rozhovor s pokladní, najděte automaty, které většinou umí i anglicky. Zadejte to dlouhé rezervační číslo a lístek bude váš. Nezapomeňte ale na doklady s sebou. Dotykovka u automatů bývá necitlivá, vemte si stylus nebo se nebojte rýpnout nehtem. No a pokud se dostanete až sem, tak už stačí jen najít váš vlak a můžete vyrazit na cestu.

 

EDIT 2016: dnes už je to jednoduší, na webu vám už u většiny vlaků vyskočí  elektronická registrace automaticky. Díky ní vám na mail přijde už platný lístek s kódem (neplést s potvrzením o koupit, vypadá to stejně ale do vlaku vás nepustí. Je to na něm napsáno i anglicky).

Vytisknete si lístek doma na tiskárně na A4 a je to. Pokud chcete mít památku na Transsibiřskou magistrálu v podobě origoš lístku, tak jsem to zkoušel a můžete si ho i tak vyzvednout přímo v Rusku. Vytištěný papír z mailu pak přestává platit a vy se prokážete lístkem, který jste dostali na nádraží

 

Ondřej Vokatý

Tenhle web mám na svědomí já, píšu na základě zkušeností ze svých cest od Petrohradu po Kamčatku. Dřív jsem jezdil převážně sám, ted jezdím převážně se zájezdy jako průvodce. Vystudoval jsem ruský jazyk se zaměřením na cestovní ruch, kromě práce průvodce také překládám a tvořím itineráře pro zájezdy či vaše pracovní a soukromé cesty po Rusku.

29 komentářů: „Transsibiřská magistrála- cena a nákup jízdenek

 • 2.11.2016 (12:32)
  Permalink

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, kdy je nejlepší čas se vydat transsbiřskou magistrálou?

  Děkuji,
  L. Stehlíková

  Reagovat
  • 3.11.2016 (17:22)
   Permalink

   Dobrý den, asi červen až září, když je teplo. Jezdit se ale dá celý rok, v zimě je to dokonce o něco levnější.

   Reagovat
 • 13.11.2016 (11:52)
  Permalink

  Dobrý den, nikde jsem se ale nedozvěděl cenu v Kč. Jen tak pro orientaci, v létě a s trochou pohodlí, ne tím nejobyčejnějším. Děkuji za odpověď.

  Reagovat
  • 29.11.2016 (18:04)
   Permalink

   Dobrý den, Nějaké příklady cen jsou v článcích ale ono se to dost těžko definuje, neboť ceny se mění dle odobí a navíc poslední dobou ruské dráhy zavádějí pohyblivé ceny jízdného podle poptávky, takže konečnou cenu se dozvíte až při koupi jízdenky, což můžete učinit 45 nebo někdy i 60 dní před odjezdem. Jízdenka na jeden zátah Moskva – Irkutsk mě stála před třemi lety 7000 rubů v njnižší třídě- Takové ty skoky mezi velkými městy po trase transsibu v lepší třídě kupé nás stály kolem 1500 – 3000 rublů podle vzdálenosti. Ještě lepší třídy typu lux apod na tzv firemních vlacích typ vlak č. 1 -2 Rossiya vás ale můžou vyjít mnohonásobně více

   Reagovat
 • 26.11.2016 (23:49)
  Permalink

  Ahoj Ondro,jezdil jsem do Ruska tirákem osm let.Byl jsem skoro po celé evropské části,na Sibiři,v Kazachstánu a Uzbekistánu.Mám touhu,projet transsibiřskou magistrálu.Jednou jsem jel vlakem domů z Uljanovska přes Moskvu domů pro náhradní díly.Ruské dráhy jsou super.Poradíš jak na to? Díky Martin p.s. Jezdil jsem 17let,ale Rusko mé táhlo nejvíc.Ahoj všem.

  Reagovat
  • 29.11.2016 (17:59)
   Permalink

   Ahoj Martine, to je skvělý, určitě jsi hodně zažil. Pár článků o dráhách tady mám, tak na to mrkni, a kdyžtak se zptej na to, co ti nebude jasný. JInak cestovánípo Rusku vlakem už není žádná věda, lístek si koupíš přes internet stejně jako když nakupuješ v eshopu, stačí umět základy ruštiny nebo i angličtiny. Měj se.

   Reagovat
 • 3.1.2017 (15:43)
  Permalink

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, na letošní září plánuji projet transsibiřskou magistrálu z Moskvy až do Vladivostoku a ohledně lístků se mi trochu rozchází informace. Na někde jsem četla, že stačí jeden lístek a kde vystoupíte, tam vystoupíme a potom zase nasednete, jinde zase, že je potřeba objednávat lístek na každou část cesty zvlášť, tak jestli byste mi mohl prosím poradit, jak to tedy s tímto je. Děkuji mnohokrát za odpověď a za Váš článek.

  Reagovat
  • 3.1.2017 (17:52)
   Permalink

   Dobrý den, možnost cestovat s přestávkami na jeden lístek teoreticky existuje ale v praxi je to zbytečně komplikované a nevyjde to asi ani o moc výhodněji. Každá jízdenka má dvě složky, jízdné a mistenku, které dohromady tvoří konečnou cenu lístku. Při přerušení jízdy byste tak musela vždy kupovat novou mistenku, která tvoří kolem poloviny ceny. Jednak je to ztráta spousty času vystavanim front u kas a taky je problém, že v létě jsou místa ve vlacích vyprodány dlouho dopředu takže byste taky mohla zůstat viset někde o pár dní více než chcete. Loni jsme to jeli celé z Msk až do Vladivostoku a měli jsme na každý úsek lístek zvlášť, je to prostě jednodušši.

   Reagovat
  • 27.2.2017 (12:06)
   Permalink

   Ahoj Aneto, mohu se zeptat, zda bys byla ochotna s sebou nekoho na cestu vzit? Rada bych Transsib take projela, ale nemam vhodneho partaka. Pokud bys byla ochotna nekoho pribrat, ozvi se mi prosim na email: janynoZAVINACemail.cz…Jana

   Reagovat
 • 18.1.2017 (14:32)
  Permalink

  Hledám spolucestující (ideálně ženu) na absolvování Moskva-Vladivostok-Moskva, do Moskvy také vlakem. Reálie Ruska znám, rusky umím.

  Reagovat
  • 24.2.2017 (18:43)
   Permalink

   Ahoj Vladimíre, měla bych zájem, pokud se sejdeme časově. To bys měl z Vladivostoku zpět vlakem zase? Spíše bych už z Vladivostoku asi letěla domů. Měl bys po cestě i nějaké pauzy na památky?

   Reagovat
  • 1.4.2017 (7:46)
   Permalink

   Už máte parťačku?Taky scháním parťáka.

   Reagovat
   • 24.4.2017 (15:48)
    Permalink

    Zdravim,
    ja by som sa tiez chcel podujat na tu cestu, ale nemam s kym. Je ta ponuka este aktualna?
    Viem po rusky :)

    Reagovat
 • 12.3.2017 (17:11)
  Permalink

  Dobrý den, já bych chtěla vědět jak je to se spateční cestou, jaké jsou možnosti.dik.Emi

  Reagovat
  • 3.4.2017 (17:22)
   Permalink

   Dobrý den. Zpátky většinou létáme letadlem, z každého většího města se dostanete do Prahy s jedním přestupem v Moskvě se společností Aeroflot. Případně z některých míst i přímé spoje.

   Reagovat
 • 23.3.2017 (20:15)
  Permalink

  Ondřeji,
  prosím, je možné si s sebou vzít při cestování 2. třídou jako spoluzavazadla jízdní kola, třeba i skládací?
  Předem děkuji za odpověď.

  Reagovat
  • 3.4.2017 (17:20)
   Permalink

   Dobrý den, kola se vozí zadarmo, Párkrát jsem viděl, že ruští bikeři si ezou kolo třeba přes půl Ruska. Podmínka je, že kolo bude složené, ideálně v nějakém obalu. Limit na zavazadla je 30 kg, rozměrově podobné jako v letadlech tzn, 3 rozměry v součtu do 180 cm.(podélně) a může tam být větší problém ty kola umístit.

   Reagovat
 • 14.9.2017 (15:22)
  Permalink

  Ondřeji, dobrý den! Chtěl bych Vás poprosit o radu – rádi bychom na konci května s kamarády jeli z Moskvy do Pekingu. Což o to, koupě jízdenky do Irkutsku není problém – ale jak mám koupit jízdenky do Mongolska a dále do Číny. Porádíte nám, prosím? Děkuji!

  Reagovat
  • 29.9.2017 (15:48)
   Permalink

   Ahoj Ondro, tady je každá rada drahá. Ptalo se na to hodně lidí, bohužel já do Číny vubec nejezdím. RŽD ty mezinárodní lístky prodávají jen fyzicky v kase v Rusku, což zas naráží na to, že může být na nejbližší vlaky vyprodáno. Na netu jsou firmy, který nabízí zprostředkování a doručení lístků až do Čech, to je asi jediná možnost jak to pořídit na dálku ovšem laciné to nebude.Případně zariskovat a koupit to v Moskvě po příletu, pokud ještě frcite vlakem do Irkutsku a budete na Bajkalu tak je potřeba kupovat lístky s odjezdem cca za týden a to by něco mohlo být volné… Měli by vám prodat bez problémů lístek i třeba z Ulan ude do Ulan Batoru přímo v Moskvě.

   Reagovat
 • 29.9.2017 (11:56)
  Permalink

  Ahoj, rád bych podnikl cestu z Vladivostoku do Moskvy se psem.. Je to uskutečnitelné? Napr ve Španělsku psy v hromadných prostředcích neakceptuji. Pes je kříženec vysokej po kolena, cernej :-))

  Diky Petr Schweiner

  Reagovat
  • 29.9.2017 (15:34)
   Permalink

   Ahoj Petře,
   s převozem zvířat je to jednoduché, tedy pokud se jedná o malého psa, který se vejde do přepravky s rozměry v součtu do 180 cm,toho si můžeš vzít jako zavazadlo. Cenově by to za psa mělo vyjít na asi dva a půl tisíce rublů, pokud bys jel na jeden zátah. S přerušením jízdy to bude o něco dražší. Pokud se do přepravky nevejde,tak bohužel je jediná možnost, vykoupit celý jedno uzavřený kupé. To znamená kupovat 4 listky do druhé třídy (drahý špás). Jinak ten týden ve vlaku je celkem náročný i pro lidi natož pro zvířata))) Bohužel s přepravou zvířat mám blbou zkušenost od kamarádky z Uralu, kde veterina nechtěla odbavit českého psa na odlet zpátky do ČR, i když měl české doklady v pořádku. Bylo nutné narychlo ve městě shánět veterináře pro potvrzení na nějaká lejstra :/

   Reagovat
 • 30.9.2017 (14:47)
  Permalink

  Ahoj muzes mi napsat jake fy zprostredkovavaji a dorucuji listky do Cech popr.kde je najdu na jakych strankach na inetnetu,jak jsi psal o 2 otazky vyse?

  Reagovat
  • 30.9.2017 (15:34)
   Permalink

   Ahoj, našel jsem letmym googlenim třeba tyto stránky https://www.transsiberianexpress.net/
   Zkušenosti s nima ale nemám takže nemůžu doporučit ani nedoporučit. Doručují kamkoliv ale za velký peníze. Je ale možnost si vyzvednout lístky v kanclu v Moskvě či v Irkutsku a neplatit za kurýra.

   Reagovat
 • 23.8.2018 (14:27)
  Permalink

  dobrý den,
  jak je to s koupí jízdenky IRKUTSK-ULAMBATAR ? Nejde koupit přes internet ani přes žádnou společnost…..v ČR či Rusku. Pouze přímo na pokladně. Je však problém v tom, že při příjezdu do Ruska ( cca 10 dnů před plánovaným odjezdem z Irkutska ( již lístky nemusí být ….CO RADÍTE ? Děkuji Ruda

  Reagovat
  • 29.11.2018 (18:14)
   Permalink

   Bohužel, přes web to klasicky nejde. Asi jediná šance je u nějaké agentury z moskvy nebo irkutsku si jízdenky objednat a pak na místě vyzvednout, samozřejmě s jejich marží.

   Reagovat
 • 14.5.2019 (8:51)
  Permalink

  Dobrý den, pokouším se koupit lístky na magistrálu z Moskvy do Irkutsku, ale je zde dotazník, kde se ptají na nějaký doklad, bohužel, možnost passport tam prostě není. Pouze možnost ruský pas..ID card, rodný list. jsem nešťastná. Přece nechtějí náš český rodný list..? Nebo mám zaškrtnout kolonku ID card a vyplnit číslo pasu? Prosím, poraďte. Moc děkuji

  Reagovat
  • 14.5.2019 (12:45)
   Permalink

   Dobrý den,

   rodný list nechtějí, to se týká pouze cestování dětí občanů RF. Musíte zaškrtnout kolonku zahraniční dokument, v ruštině иностранный документ – Pak se vám odblokuje výběr země, občanství, čísla pasu a možnost zadání jména latinkou bez otčestva. A to je v podstatě vše. Kdyby to ani taknešlo nebo vám to nevzalo platební kartu, tak nabizím možnost vám ten lístek koupit za 200 kč manipulační poplatek, minulý týden jsem takhle vypravil 18člennou skupinu na Bajkal. Taky pozor na weby, které lístky předprodávají od ruských železnic už s napálenou cenou za zprostředkování. Tam není problém přeplatit dvacet procent ceny. Mnou kdysi doporučované tutu.ru už prakticky nevyužívám z výše zmíněných důvodů, kupuji přímo od železnic RŽD přes internet nebo v pokladně v Moskvě či Petrohradu (samozřejmě s předstihem, lístky rychle mizí).

   Reagovat
 • 26.11.2019 (12:39)
  Permalink

  Chtěli bychom jet z Pekingu do Moskvy vlakem po transibiřské magistrále. Můžete prosím poradit k ceně jízdenky na vlak? Marně to hledám na internetu! Moc děkuji za radu a odpověď.
  Jana

  Reagovat
  • 13.12.2019 (13:43)
   Permalink

   Dobrý den, v tomhle se obávám že vám příliš neporadím. Lístky na Transsibiřskou magistrálu kupuji normálně přes internet. To se ale týká vlaků uvnitř Ruska. Lístek například z Moskvy do Pekingu lze koupit pouze osobně na pokladně. Toho využívají různé anglojazycne agentury, které to dokáží za poplatek zprostředkovat. Lístek je ale nutné fyzicky vyzvednout. Ve vašem případě jde o cestu opačným směrem takže dopravce bude asi čínská strana, pátral bych na čínském internetu u jejich agentur. Já bohužel Činu nedělám

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat