Jak vybírat místo v ruském vlaku

 

Fígl ruských vlaků je v tom, že všechna místa nejsou stejná. Dá se říct, že v jednom voze jsou některá místa lepší a některá horší. Pokud ale budete kupovat lístek na poslední chvíli, tak už bude většina míst vyprodaná a vybírat už nebude z čeho. Můžete pak být rádi, že na vás vůbec nějaké lístky zbyly.

Cesta např. Transsibiřskou magistrálou se ale většinou neplánuje ze dne na den, tudíž budete mít možnost lístek koupit v 45-denním předprodeji. V tomto článku se budeme věnovat nejlevnější a nejpoužívanější třídě plackart. V ní je totiž nabídka míst nejpestřejší. Zde získaná moudrost se dá ale částečně využít i v dražších třídách.

 

O jednotlivých vozových třídách se dozvíte v tomto článku.

Schéma plackartového vozu
Schéma plackartového vozu

 

Máme tu schéma rozložení lůžek v plackartovém voze. Plackart nemá jednotlivé kupé, respektive kupé jsou jen naznačené příčkami. U kraje postele už máte průchozí chodbu. Je tu celkem 54 lůžek, z toho část je bočních, na kterých se leží podélně s chodbou. Na začátku ještě podotýkám, že jízdenky v jednom konkrétním vagoně stojí pro všechna místa a na stejnou vzdálenost stejně. Za horší místo tak slevu nezískáte, ani si nemusíte připlatit za lepší.

Rusové mají poměrně jasnou představu o tom, která místa je lepší nebrat. Nejhůře z toho vychází právě ty boční. Protože cestující, kteří prochází vagonem, prochází bezprostředně okolo vás, zatímco u zbytku lůžek má většina lidí směrem k uličce natažené nohy a hlavou leží k oknu.

Plackart zevnitř

Boční místa tak zůstanou v prodeji nejdéle a kupují si je zoufalci, kterým už jiná možnost nezbyla protože zbytek už je obsazen. Kromě toho, že jsou bokem, mám podezření, že jsou kratší než běžná lůžka, což může vyšším jedincům činit nepohodlí. Oba konce lůžka jsou u bočních lůžek ohraničena příčkami, takže se tam nenatáhnete,

Spodní lůžko navíc slouží i pro sezení a jídlo. Prostřední část lůžka se překlopí a vysune nahoru, čímž vzniká stolek se sezením pro vás i pro pasažéra z vrchu.

Tím se dostáváme k základní otázce: spodní nebo horní lůžko?

Oblíbenější je samozřejmě spodní, které se prodává nejlépe. Nedá se tomu divit, protože na vrchní lůžko nevede žádný žebřík a je potřeba se tam vyšvihnout, což starším a fyzicky indisponovaným jedincům může dělat potíže. Viděl jsem ale staré babky jak tam lezou naprosto bez problémů…

Spodní lůžko ovšem znamená, že nebudete mít naprostý klid, jelikož opět slouží i pro cestujícího z lůžka nad vámi. Na horním lůžku se totiž nedá sedět kvůli polici na zavazadla nad hlavou. Je naprosto běžné, že zatímco spokojeně chrníte, tak si k vám z vrchu někdo přisedne na postel a začne si u stolku rozbalovat jídlo. Výhodou spodního lůžka je okamžitý přístup k oknu, jídelnímu stolku možnost uložit si zavazadla do truhly pod postelí.

Na horním lůžku vás zase nebude nikdo rušit a můžete prospat třeba celý den. Nevýhodou je docela krkolomné lezení nahoru a vyšším osobám mohou u některých typů vagónů vadit řetězy na koncích lůžka, na kterých je zavěšeno. Ochrana proti pádu dolů je řešená pomocí sklopné ohrádky na kraji lůžka.

Poslední kritérium, které ovlivňuje výběr místa je vzdálenost od kraje vagónu. Jak je patrné z plánku, vagón má na obou koncích wc. Jeden z konců je ale opatřen kumbálem pro průvodčího a také zdrojem horké vody (samovarem), která je k dispozici celou cestu zdarma. Druhý konec má pouze wc a dříve byl určen pro kouření, které ale bylo v ruských vlacích už zakázáno.

Právě proto bývaly místa na tomto konci nepopulární, jelikož při otevření dveří se odtamtud valil smrad. Dnes už to v Rusku tedy neplatí ale v ostatních zemích býv. SSSR nejspíš ano. Je tam také nebezpečí zápachu z toalety ale ta je za dvěma dveřmi a průvodčí ji udržují v rozumném stavu. Ze dveří na tomto konci se také při zastávkách většinou nedá vystoupit, průvodčí otevírá jen na svojí straně.

Na straně průvodčího zápach nehrozí, záchod je od lůžka č.1. ještě pořád daleko. Já mám tyto místa nejraději, jelikož to je blízko jak na wc, tak k samovaru a i k průvodčímu. Průvodčí totiž prodává i různé drobné občerstvení vč. čaje, kávy a cukru do nich. Nevýhodou úplně krajních míst u průvodčího je to, že boční lůžka bývají zavalená pytli s lůžkovinami, které tam průvodčí skladují. Přes ně pak není vidět ven, takže výhled bude jen po vaší straně.

Výběr je tedy na vás. S pomocí schémata vagónu byste si měli být schopni ujasnit, jaké místo byste chtěli. I při nákupu u pokladny se pokladní ptá, jaké místo chcete (boční, horní, spodní). Na internetu si místo vyberete podle čísel sedadel, můžete si k tomu vzít schéma. Dobré je si zapamatovat, že spodní místa mají vždy liché číslo a vrchní naopak.

 

 

Ondřej Vokatý

Tenhle web mám na svědomí já, píšu na základě zkušeností ze svých cest od Petrohradu po Kamčatku. Dřív jsem jezdil převážně sám, ted jezdím převážně se zájezdy jako průvodce. Vystudoval jsem ruský jazyk se zaměřením na cestovní ruch, kromě práce průvodce také překládám a tvořím itineráře pro zájezdy či vaše pracovní a soukromé cesty po Rusku.

2 komentáře: „Jak vybírat místo v ruském vlaku

 • 12.12.2016 (6:46)
  Permalink

  Teda, ještě jsem nečetl tak podrobné info. Kdybych to četl před cestou, nastupoval bych ve dvě hodiny v noci jinak……
  Díky

  Jindra

  Reagovat
 • 25.12.2017 (1:22)
  Permalink

  Pro ceny jízdenek na dálkových vlacích v Rossii ve vagonu „plackartnyj“ platí tyto nepřímé úměrnosti: čím vyšší číslo vlaku, tím nižší cena (i komfort), čím blíž k záchodu, tím nižší cena, čím výše je „polka“, tím nižší cena. Takže nejlevnější je horní lavice u dveří k záchodu. Nízká cena je vykoupena: neustálým korzováním spolucestujících nejen kvůli potřebě, ale i kvůli 230V zásuvce (pokud ji vagon má), dále boucháním dveří a průnikem cigaretového kouře. Toto místo obsazují jen zoufalci a špinavé prádlo, které se během cesty nahromadí. Moje oblíbené a zároveň levné místo je horní podélná lavice uprostřed vagonu (kvůli rozhledu-viz dále). Pokud cestují i mladá ruská děvčata a ve vagoně je teplo, tak je na co se dívat a votom to je. Horší je to, když máte v „kupé“ ruské cigány. To dokonale přebije lehce erotický cestovatelský zážitek s těmi „děvuškami“. Alex

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat